تبلیغات
غمستان - ضربت خوردن مولا امیرالمؤمنین(علیه السّلام)

ضربت خوردن مولا امیرالمؤمنین(علیه السّلام)در 19 ماه رمضان سال 40 هجری قمری در نماز صبح در مسجد كوفه با شمشیری مسموم به دست ناپاك ابن ملجم منافق لعنة الله علیه بر فرق مبارك مولا امیرالمؤمنین (علیه السّلام) ضربت وارد شد.

در 13 ماه رمضان سال 40 هجری حضرت مولی الموحّدین علی بن ابیطالب امیرالمؤمنین (ع) بعد از فارق شدن از جنگ نهروان از شهادت خود خبر دادند. (1) در آن روز حضرت بر فراز منبر بعد از بیان كلماتی دُرربار در حقایق اسلام، در آخر بیانات شریف خود، به فرزندشان امام حسن مجتبی (ع) فرمودند: تا امروز چند روز از ماه مبارك رمضان می گذرد؟ امام مجتبی‌ (ع) فرمود: 13 روز گذشته است. از امام حسین (ع) پرسیدند: چند روز باقی مانده است؟ امام حسین (ع) فرمود: 17 روز باقی مانده است. در این هنگام امیرالمؤمنین (ع) دست به محاسن مبارك گرفتند و فرمودند: نزدیك است این موی من به خون سرم خضاب شود.


در 16 ماه رمضان سال 40 هجری امیرالمؤمنین (ع) در خواب پیامبر (ص) را دیدند، و آن حضرت به نزدیك شدن ملاقاتشان در بهشت به امیرالمؤمنین (ع) بشارت دادند، و امیرالمؤمنین (ع) به دخترشان ام كلثوم (س) خبر دادند. (2) در شب نوزدهم امیرالمؤمنین (ع) روزه را در منزل ام كلثوم (س) افطار نمودند. (3)


در شب 19 ماه رمضان سال 40 هجری وردان و شبیب كه با ابن ملجم در شهادت امیرالمؤمنین (ع) همراه بودند، در حین درگیری كشته شدند. (4)

در سال چهلم گروهی از خوارج در مكه جمع شدند و بر كشتگان نهروان گریستند. سه نفر از آنان با هم پیمان بستند كه در یك شب امیرالمؤمنین (ع) و عمروعاص و معاویه را بكشند.

اشقی الاشقیا ابن ملجم لعنة الله علیه كشتن امیرالمؤمنین (ع) را بر عهده گرفت و وارد كوفه شد و با كمك قطام بنت اخضر كه ابن ملجم قصد ازدواج با او را داشت، و با همدستی شبیب بن بجره و وردان بن مجاله تصمیم خود را عملی كرد.

در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح، امیرالمؤمنین (ع) وارد مسجد شد و صدای نازنین ایشان به «یا ایّها الناس، الصلاة» بلند شد.

سپس آن حضرت مشغول نماز شد. هنگامی كه در ركعت اول سر از سجده برداشت شبیب بر آن حضرت حمله ور شد، ولی شمشیرش خطا كرد. بلافاصله ابن ملجم لعنة الله علیه حمله كرد و شمشیر او فرق مبارك آن حضرت را شكافت و محاسن شریفش به خوت فرق مباركش خضاب شد، و صدای مباركش بلند شد: «بِسمِ الله و بِالله و علی مِلّةِ رَسُولِ الله، فُزْتُ و رُبِّ الكعبَة».

صدای جبرئیل بلند شد:

«تَهَدَّمَتْ والله أركانُ الهُدی و انْطَمَسَتْ أعلامُ التُّقی و انْفَصَمَت العُرْوَةُ الوُثْقی، قُتِلَ ابْنُ عَمِّ المُصطَفی، قُتِلَ الوَصِیُّ المُجْتَبی، قُتِلَ عَلِیُّ المُرتَضی، قَتَلَهُ أشْقی الأشْقیاء».1- الوقایع و الحوادث: ج1، ص139.  مستدرك سفینة البحار: ج5، ص213.
2- ارشاد: ج2، ص15.  الوقایع و الحوادث: ج1، ص190.
3- الوقایع و الحوادث: ج1، ص242.
4- نفائح العلام: ص41.
موضوع: حضرات آل الله علیهم صلوات الله، اعداء آل الله علیهم لعنة الله، تقویم شیعه،
برچسب ها: نوزدهم رمضان، شب ضربت خوردن، مولا امیرالمرمنین علی علیه السّلام، مسجد کوفه، محراب، منافقین لعنة الله علیهم، خوارج لعنة الله علیهم،
[ یکشنبه 6 مرداد 1392 ] [ 07:41 ق.ظ ] [ کلب الحسن علیه السّلام ]