تبلیغات
غمستان - به درک واصل شدن حجاج بن یوسف لعنة الله علیه

به درک واصل شدن حجاج بن یوسف لعنة الله علیهدرسال 95ﻫ  درچنین روزی ظالم سفاک پلید حجاج بن یوسف ثقفی به هلاکت رسید.
او درزمان ولید بن عبدالملک درشهر واسط که خودش بنا کرده بود با مرض آکله درشکمش به درک واصل شد. تعداد کشته شدگان به دست او را به جز جنگ ها یکصد و بیست هزارنفرنوشته اند. هنگامی که هلاک شد در زندان او پنجاه هزار مرد و سی هزارزن بودند که 16 هزار از آنها برهنه و عریان بودند و قاعده آن ملعون این بود که زن و مرد و اطفال را با هم زندانی می کرد و زندان او سقف نداشت.

 عده زیادی از دوستان و شیعیان امیرالمومنین (علیه السلام) را شهید کرد از جمله کمیل بن زیاد نخعی  قنبر غلام امیرالمومنین (علیه السلام) عبدالرحمن بن ابی لیلی انصاری که آن قدر او را تازیانه زد که امیرالمومنین (علیه السلام) را سب کند ولی او مناقب آن حضرت را می گفت تا حجاج دستور داد او را شهید کردند. حجاج به مرض آکله مبتلا شد.تکه گوشتی را به نخی بست تا آن ملعون بلعید. طبیب آخر نخ را نگه داشت و بعد از لحظه ای نخ را کشید و دید چیزی نمانده است و معلوم شد که به زودی جان به مالک جهنم خواهد سپرد. قبر او را درشهر واسط مخفی کردند و آب روی آن رها کردند ولی درزمان سفاح قبر او را پیدا کردند آنچه مانده بود سوزانده و برباد دادند. او بیست سال در عراق حکومت کرد وعمر نحسش 53 یا 73 بود.1

منابع:

قال
رسول الله صلّى الله علیه و آله : هَلِ الدّینُ إلَّا الحُبُّ وَالبُغضُ المستدرك على الصحیحین : 2 / 319 / 3148 ، حلیة الأولیاء : 8 / 368 كلاهما عن عائشة ، كنز العمّال : 3 / 476 / 7504 ؛ الخصال : 21 / 74 عن سعید بن یسار عن الإمام الصادق علیه السّلام ، تفسیر العیّاشی : 1 / 167 / 27 عن برید بن معاویة ، دعائم الإسلام : 1 / 71 كلاهما عن الإمام الباقر علیه السّلام ، روضة الواعظین : 456 عن الإمام الصادق علیه السّلام ، تفسیر فرات الكوفی : 430 / 567 عن برید بن معاویة العجلی وإبراهیم الأحمری عن الإمام الباقر علیه السّلام.
1- توضیح المقاصد: ص 22. الوقایع والحوادث: ج 1 ص 157.

موضوع: اعداء آل الله علیهم لعنة الله، تقویم شیعه، اشعار،
برچسب ها: ماه رمضان، اشعار تبری، برائت، رباعی، هلاکت، اعداء الله لعنة الله علیهم اجمعین، لعن،
[ دوشنبه 31 تیر 1392 ] [ 05:29 ق.ظ ] [ کلب الحسن علیه السّلام ]